Kontraceptinės tabletės: apie ką verta pagalvoti?

      Komentarai įrašui Kontraceptinės tabletės: apie ką verta pagalvoti? yra išjungti

Nėštumo planavimas yra lygiai tokia pati vyro atsakomybė kaip ir moters, todėl apie kontraceptines tabletes, o tiksliau jų žalą moters kūnui, jie turi išmanyti ne ką mažiau nei pačios moterys ar merginos. Bet ir merginoms ši informacija bus ypatingai svarbi, kad galėtų tinkamai apsispręsti tarp ginekologų ir savo vaikinų siūlymų.

Kokia dar gali būti problema?

Reta kuri vartojanti ir, sakyčiau, nė vienas verčiantis vartoti kontraceptines tabletes žino apie jų žalą. Nieko keisto, nes pasirodo, kad rimtų tyrimų ne tiek ir daug. Dažniausiai remiamasi pačių pacienčių pastebėjimais. Tai svorio augimas, lytinio potraukio mažėjimas, nerimas, depresija, galvos skausmai. Bet kadangi rimtų mokslinių tyrimų šiems teiginiams nebuvo atlikta, visa tai buvo laikoma individualia žmogaus reakcija į tabletes, kuri neva visiškai pasišalina, kai tabletės nustojamos vartoti.

Jau vien iš savo atliekamų kūno būklės tyrimų galiu pastebėti, kad kontraceptinių tablečių net vieno vienintelio kurso pavartojimas gali nustumti medžiagų apykaitą į vieną pusę, ir nutraukus kontraceptinių tablečių vartojimą tai savaime neatsistato net metų metus. Įsivaizduojat, viena vienintelė skubios kontracepcijos tabletė gali kūno būklę išderinti taip, kad padidėtų tokių ligų kaip osteoporozė arba vėžys rizika!

Na bet galima sakyti, kad čia tik mano, „gydyme nekompetetingo“, pastebėjimai. Į juos būtų galima nekreipti dėmesio. Bet visos, kurios kada nors vartojote kontraceptines tabletes, prisiminkite, ar prieš išrašant jas, ginekologė (-as) paėmė jūsų kraujo mėginį? O turėjo! Juk kontraceptinės tabletės didina kraujo krešumą ir kai kuriems žmonėms jos yra griežtai nerekomenduojamos. Padidėjęs kraujo krešumas didina trombų susidarymo riziką, o šie kemša kraujagysles ir trukdo tinkamai maitinti audinius, todėl gali sukelti net insultą. Ši savybė ypač padidėja skrendant lėktuvu. Juk tikrai kažkas vartojot tabletes, kad atostogų pietų kurorte nesutrukdytų mėnesinės, ar ne?

Naujausi tyrimai taip pat nedžiugina

Na bet yra kontraceptinių medžiagų, ne tikrų hormonų, o į juos panašiu sintetinių molekulių, kurios turi silpną krešumą didinantį poveikį. Tai gal jau jos tai tikrai tinkamos naudoti? Bent taip teigia dažna ginekologė (-as): „Vat seniau tai tikrai siaubas buvo, bet šitos naujausios, tai išsigelbėjimas“. Būtent tokių kontraceptinių tablečių poveikį bendrai kūno ir dvasios (psichikos) būklei ištyrė Švedų mokslininkai.

Jie 3 mėnesius tyrė 340 moterų nuo 18 iki 35 metų amžiaus dvigubai aklu metodu, tai reiškia, kad nei tiriamosios, nei tyrėjai, kurie su jomis bendravo, nežinojo, ar duoda tikras kontraceptines tabletes, ar placebą. Aš spėju, kad visas dalyves įspėjo tyrimo metu neturėti lytinių santykių, nes tos kurios gaudavo placebą, tikrai buvo vaisingos.

Tyrimas parodė, kad tos moterys, kurios vartojo kontraceptines tabletes, savo gerovę apibūdino pastebimai prasčiau nei tos, kurios nevartojo, ypač įvardino savitvardos ir energijos sumažėjimą. Tyrimas neišskyrė pastebimų klinikinės depresijos pažymių padidėjimo.

Kokia kontraceptinių tablečių nauda?

Tad viską peržvelgus, galima teigti, kad kontraceptinės tabletės negrįžtamai pakenkia medžiagų apykaitai, kelia riziką trombozei ir didina nepasitenkinimą savo gyvenimu. Tad kodėl jos vis dar vartojamos ir kodėl jas vis dar siūlo ginekologės (-ai)? Manau, kad atsakymai yra trys:

  1. Nėštumo kontrolė, ypač iš moters pusės.
  2. Nepageidujami mėnesinių simptomai
  3. Aknė ir kitos problemos su oda

Nepageidaujami mėnesinių simptomai, tokie kaip mėnesinių skausmai ir kraujavimas, yra natūralūs, tačiau nenatūralus būna jų lygis. Mėnesinių skausmus sukelia į audinius išskiriami prostaglandinai, kurie verčia gimdą ir pilvo raumenis susitraukinėti nevalingai – to reikia tam, kad sklandžiai išsivalytų gimdos vidinis paviršius. Šis išsivalymas lydimas kraujavimo, kol susidaro naujas gleivinės sluoksnis – taip gimda apsisaugo nuo galimų infekcijų.

Kodėl normali kūno reakcija tampa nepakeliama?

Nesenas tyrimas parodė, kad dideli mėnesinių skausmai yra susiję su padidėjusiu didelio jautrumo C-reaktyviniu baltymu kraujyje. Kai nežinai, tai nieko nesako, bet žinant tai, kad tas pats markeris parodo, kad kūno būklė yra nukrypusi į švaistymo-nykimo pusę, pasidaro aišku, kad dideli mėnesinių skausmai yra netinkamos kūno būklės pasekmė ir nepraeis, jei kūno būklė nebus atstatyta.

Dideli ir užsitęsę mėnesinių skausmai rodo, kad raumenys dirba stipriau ir ilgiau, tai sumažina deguonies lygį audiniuose. Kitas tyrimas parodė, kad sumažėjus deguonies kiekiui, gimdos gleivinė užgyja lėčiau, todėl ir kraujuojama daugiau bei ilgiau.

Švaistymo-nykimo būklė kūne kenkia ne vien pačiai moteriai, bet yra netinkama ir vaisiui vystytis. Pastojus tokioje būklėje yra žymiai didesnė persileidimo rizika, tą parodo ir stiprus ir ilgai besitęsiantis rytinis pykinimas nėštumo metu. Todėl manau, kad stiprūs mėnesinių skausmai duoda žinią, kad moteris nėra pasirengusi tapti mama arba tiesiog nėštumas sukels didelių sunkumų, kurių mūsų protėviai nepatirdavo.

Apie tikrąsias aknės priežastis rašiau anksčiau. Čia galiu pridėti, kad kontraceptinės tabletės jų neišsprendžia, tik atideda. O kadangi jos kūno būklę išderina dar labiau, tai tikėtina, kad sustiprina ir aknę.

Moterys renkasi vartoti tabletes, nes nepasitiki vyrais

Belieka paskutinė ir svarbiausia priežastis. Moterys nori vartoti kontraceptines tabletes, arba jaučia, kad neturi pasirinkimo, nes nepasitiki savo vyrais (partneriais, sugyventiniais ar sutuoktiniais). Čia jau kyla dvasinių vertybių klausimas, kodėl vyrai neprisiima atsakomybės už nėštumo kontrolę. Juk Gamta mums vyrams davė pakankamai tiek fizinių, tiek ir dvasinių gebėjimų tam suvaldyti. Manau, kad priežastys, kaip paprastai, yra dvi:

  1. Nenoriu, nes šeima ir visuomenė nuo mažens mane ugdė „vyru“, kuris daro, ką nori ir nemąsto apie pasekmes, apie pasekmes galvoti yra „bobų“ pareiga.
  2. Nemoku, nes niekas nemokė manęs mylėti ir mylėtis, todėl viską išmokau iš filmų (reikia žiūrėti 1-ą atsakymą).

Su „nemoku“ nuostata dorotis nesunku, bet čia nesiplėtosiu, nes nesu tikras, kad auditorija tam pribrendusi.

Bet su „nenoriu“ dorotis yra visų mūsų pareiga. Tai, kaip auklėjame berniukus namuose, tai, kokius pavyzdžius rodome jiems viešumoje ir tai, kokie pavyzdžiai jiems esame kiekvienas iš mūsų, lemia tai, ar jie vers savo moteris vartoti žalingas kontraceptines tabletes, ar ne.

Vyrus nuo berniuku skiria ne tai, ar jie geba įkišti ką reikia ir kur reikia. Vyrus nuo berniukų skiria tai, kad vyrai prisiima atsakomybę ir pareigą, todėl NORI ir MOKA (o jei nemoka, tai mokosi) ir nepermeta atsakomybės moterims.

TODĖL SUAUGĘ BERNIUKAI, NEPAMIRŠKITE DAR TAPTI IR VYRAIS, GERAI?