Dvasios lavinimo kelias

Dvasios lavinimo keliasDažnai sveikatingumo skleidėjai sako: „sveikame kūne – sveika siela“, turėdami galvoje, kad kol kūnas nėra sveikas, apie sveiką psichiką (lietuviškai dvasią arba sielą) negali būti nei kalbos. Tačiau gyvenimas rodo kai ką kitą: neretai uoliausių sveikuolių, besirūpinančių tik savo kūnu, asmenybė nebūna ypatingai patraukli, o kai kurie ilgaamžiai, nors ir nesekė sveikos gyvensenos reikalavimų, tačiau visi turėjo labai teigiamą požiūrį į gyvenimą. Tad pirmą sakinį reiktų apversti.

Ne kūnas išsaugo sielos sveikatą, o sveika siela palaiko kūną sveiku.

Tame nėra nieko paslaptingo. Nuolatinė pertempta dvasios būsena (stresas) siunčia signalą kūno medžiagų apykaitai nuolat būti pasirengus kovai. Taip kūnas įstringa arba švaistymo-nykimo, arba perdėm atsveriančioje kaupino-augimo būsenoje. Bet kuriai iš šių būsenų užsitęsus, susidaro kūno būklės nukrypimai, kurie vėliau virsta ligomis.

Lengva tokiais atvejais liepti „nestresuoti“, tačiau toks posakis tapatus liepimui „neviduriuoti“ – kaip viduriavimas nepriklauso nuo mūsų valios, taip ir mūsų dvasios būsena valiai nepavaldi. Senovės kinų išminčius Laozi kalbėjo: „jei kūno neturėčiau aš, kokia neganda ištikt mane galėtų“. Jis buvo teisus kaip niekas kitas. Dvasios sveikata veikia mūsų kūno sveikatą, bet kartu, per kūną, pati dvasia yra veikiama aplinkos ir mūsų elgesio. Nėra neįveikiamos ribos tarp kūno, gyvenančio apčiuopiamame pasaulyje, ir dvasios, gyvenančios neapčiuopiamame. Kūnas yra dvasios buveinė, lyg laivas, kuriame ji plaukia per Visatą. Be kūno, dvasiai nebūtų kur gyventi. Be dvasios (psichikos) kūnas gyvuoti gali: taip gyvuoja bakterijos, augalai ar vabzdžiai, tačiau su dvasia kūnas kur kas geriau vykdo Visatos valią gaminti negrįžtamybę (entropiją).

Dvasios sveikata pasiekiama, kai ji lengvai, reikalui esant, gali persijungti tarp pamatinių gyvavimo būsenų, kurias mes vadiname jausmais (afektais, emocijomis, nuotaikomis). Šie jausmai yra dviejų krypčių:

Vedantys (simpatiniai) – tai azartas, džiaugsmas, nuostaba ir įtūžis
Sulaikantys (antipatiniai) – tai neviltis, kančia, šleikštulys ir siaubas

Vienus jausmus pasiekti lengviau nei kitus, taip pat jie išsilaiko skirtingą laiką, tačiau priešingai plačiai paplitusiai nuomonei, visi jausmai yra būtini. Nėra nė vieno blogo, netinkamo ar ydingo jausmo, yra tik netinkamas jo laipsnis ir netinkamas laikas, kitaip sakant, neadekvati reakcija – tuo ir pasireiškia dvasios ligos.

Visi šie jausmai turi išraišką kūne ir veide, kartu visi jie skatinami kūno padėčių ir veido išraiškų. Todėl norint išlaikyti dvasios sveikatą, būtinas sveikas judesys – tai ir yra „Dvasios lavinimo kelias“. Šis kelias šakojasi į 4 kryptis, todėl kiekvienas gali pasirinkti, kokias dvasios savybes ir kaip nori lavinti:

Kūno pajautimas Kūno nukreipimas susitapatinimas Žmonių nukreipimas
Įsikūnijimas Išsijudinimas Susitapatinimas Perpratimas

SUDOMINO? SPAUSK ČIA!